Dziesięć min przeciwczołgowych, co najmniej 350 granatów moździerzowych, trudna do policzenia liczba zapalników do ładunków wybuchowych i nie wiadomo co jeszcze, leży pod trawnikiem boiska przyszkolnego w Działoszycach.
Wszystkie ładunki były uzbrojone i gotowe do detonacji i przez 65 lat w tym miejscu odbywały się największe masowe imprezy w mieście: festyny, dożynki, uroczystości patriotyczne, zawody sportowe, lekcje wychowania fizycznego, koncerty, występy, kiermasze itd. Arsenał odkryto podczas prac budowanych przy przebudowie boisk szkolnych. [zdjęcia]

Taka ilość zardzewiałej śmierci zmroziła krew w żyłach wszystkim. Burmistrz Działoszyc Zdzisław Leks, podjął najwyższe środki ostrożności, wstrzymano roboty przy gigantycznej budowie hali sportowej i całego kompleksu boisk, parkingów, dojazdów, oświetlenia i infrastruktury. Wykonawca inwestycji - firma z województwa małopolskiego - na okres wakacji zaplanowała wszystkie roboty przy przebudowie boisk. W południowej, pokrytej trawnikiem części placu, natrafiono na ten magazyn zardzewiałej śmierci, zaledwie kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnią trawnika.

- Mamy do czynienia ze składowiskiem magazynowym. Wszystkie ładunki są uzbrojone. Granaty moździerzowe są produkcji radzieckiej. Wszystkie kalibru 50 milimetrów. Miny przeciwczołgowe także uzbrojone złożone były w tym samym miejscu. Naszą rolą jest nadzór saperski nad pracami żołnierzy z patrolu saperskiego z Kielc - powiedział nam Dariusz Firlej - specjalista Nadzoru Saperskiego z Firmy "Explosive S.C” z Warszawy sprawujący nadzór saperski na operacją usuwania zagrożenia. Nasz rozmówca jest wybitnym specjalistą z zakresu prac saperskich i pirotechnicznych.

- Każdy z niewybuchów z zachowaniem szczególnej ostrożności przenosimy do pojemników w specjalistycznym samochodzie. To potrwa długo a zagrożenie jest ogromne - mówi dowódca patrolu rozminowania chorąży sztabowy Robert Krasowski.

Pociski i miny powoli układali w pojemnikach ciężarówki starsi szeregowi Paweł Lipiec i Łukasz Gołebiowski. Drogę wjazdową na teren budowy i okolice szkoły zabezpieczała policja a konkretnie starszy sierżant Krzysztof Adamczyk z działoszyckiego komisariatu policji. Wszyscy skupieni, milczący i maksymalnie skoncentrowani.

- Trudno jest hipotetycznie nawet przewidzieć skutki detonacji takiej ilości ładunków wybuchowych. Można jedynie przypuszczać, ze wybuch wyrządziłby niewyobrażalne zniszczenia także w stojącym bardzo blisko budynku szkoły - dodaje Dariusz Firlej.
 
MIO, Echo Dnia