Polish English French German Hebrew Italian Russian Spanish Ukrainian Yiddish

Już za kilka dni, w byłym internacie Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie (ul. Żwirki Wigury 40), powstanie Punkt Szczepień Powszechnych, gdzie odbywać się będą szczepienia przeciw Covid-19.

Wniosek o stworzenie takiego miejsca - złożony przez Powiat Pińczowski, uzyskał już pozytywną rekomendację Wojewody Świętokrzyskiego. Teraz oczekuje na zatwierdzenie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Punkt Szczepień Powszechnych będzie dostosowany do aktualnych wymogów i standardów określonych przez Ministerstwo Zdrowia. Znajdzie się w nim sprzęt medyczny, środki do odkażania i dezynfekcji, zestaw do udzielania pierwszej pomocy lekarskiej, w tym także zestaw przeciwwstrząsowy.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje szóstą edycję konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”. Więcej szczegółów na www.bitwaregionow.pl oraz na profilu Polska smakuje i Facebooku. Zgłoszenia można wysyłać do 30 czerwca 2021 r. za pomocą formularza, który jest dostępny na stronie KOWR www.kowr.gov.pl/konkurs.

Zapadła decyzja, że Szpital Powiatowy w Pińczowie zostaje w całości przekształcony w szpital covidowy.

Pozostali pacjenci trafią do innych placówek. Powodem decyzji jest drastyczny przyrost zachorowań na Covid-19 i konieczność hospitalizowania pacjentów. W tym momencie Powiat Pińczowski zajmuje niechlubne I miejsce w liczbie zakażonych mieszkańców. (na 10000 jest to wskaźnik 9,56). Drugą pozycję zajmuje sąsiedni powiat jędrzejowski (8,69) co dodatkowo utrudnia walkę z pandemią. O tym, że sytuacja jest dramatyczna świadczy choćby fakt, że oddział covidowy w pińczowskiej lecznicy zapełnił się w 100% w czasie zaledwie półtorej doby.

W związku z procedowaną zmianą Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach której planuje się zwiększenie budżetu działania LEADER, Lokalna Grupa Działania PONIDZIE otrzyma możliwość zwiększenia budżetu LGD i tym samym ogłoszenia kolejnego naboru wniosków.

W związku z powyższym prosimy wszystkie osoby zainteresowane założeniem działalności gospodarczej o wypełnianie arkusza pomysłu i dostarczenie go do siedziby Biura LGD PONIDZIE ul. 3 Maja 10, 28-400 Pińczów osobiście, drogą pocztową lub e -mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 4 maja 2021 r.

Siedem kilkudziesięciometrowych grobowców megalitycznych sprzed ok. 5,5 tys. lat odkryli archeolodzy w Dębianach (woj. świętokrzyskie). Zdaniem odkrywców jest to jedno z największych cmentarzysk tego typu w Polsce.

Nowo odkryte założenia naukowcy określają jako megksylony (z j. greckiego „mega” - wielki i „ksylon” - drewno). Usypywano je z ziemi w kształcie wydłużonego trapezu. W przeciwieństwie do znanych np. z Kujaw grobowców megalitycznych ich ściany obstawiano jednak nie głazami, ale słupami wykonanymi z drewna.

Jak podaje PAP, odkryte przez badaczy grobowce w Dębianach w świętokrzyskiej gminie Działoszyce mają 40-50 m długości.

 

Światowe odkrycie!

Wozy z Bronocic

M-GCK Działoszyce

Zapraszamy na profil Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Działoszycach na Facebook

logo mgck

Z dawnych lat

  • Dawne Działoszyce w obiektywie Woźniakowskiego
Powrót na górę strony