W niedzielę 22 września br. w Kwaszynie gm. Działoszyce odbyła się kolejna edycja imprezy plenerowej pn. „Ziemniaczane Żniwa".Organizatorami imprezy byli : Burmistrz Miasta i Gminy Działoszyce, Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Działoszycach oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Kwaszynie [zdjęcia]

 

Mimo ,że pogoda nie była nadzwyczajna, to fakt ,że nie spadła ani jedna kropla deszczu, a później pojawiło się nawet słońce,  miał duży wpływ na udział w imprezie wielu widzów. Pola kwaszyńskie zapełniły się więc kramami, stoiskami Kół Gospodyń Wiejskich i wielu innymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Pośrodku usytuowano scenę, na której oprócz wizerunków „ Pani i Pana Ziemniaków” elementy scenografii stanowiły dawne narzędzia rolnicze oraz płody rolne. Imprezę rozpoczęła Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Katarzyna Wiejacha, która powitała zaproszonych gości i zaprosiła na scenę Burmistrza MiG  Działoszyce Zdzisława Leksa. Burmistrz nawiązał do produkcji ziemniaka w naszej gminie oraz podziękował wszystkim mieszkańcom Kwaszyna za organizację tej wspaniałej imprezy w „szczerym polu” i utworzenie ziemniaczanego miasteczka.

Dyrektor M-G Centrum Kultury w Działoszycach opowiedział o historii ziemniaka , przytaczając wiele ciekawostek na jego temat oraz dowcipów. Później organizatorzy przygotowali dla dzieci i dorosłych wiele konkursów, których motywem przewodnim był ziemniak, a m.in. : slalomy z ziemniakiem, ładowanie worków z ziemniakami, ziemniaczane cudaczki, polkę ziemniaczaną oraz szlagier imprezy sadzarko-kombajn ziemniaczany. Koła Gospodyń Wiejskich z Kujawek, Jakubowic, Kwaszyna, Sudołu i Grupa Odnowy Wsi Dzierążnia przygotowały na konkurs kulinarny tradycyjne  potrawy z ziemniaków. Na zakończenie imprezy Burmistrz Zdzisław Leks w towarzystwie jury  wręczył nagrody w tym konkursie podkreślając olbrzymi kunszt kulinarny naszych pań. W czasie trwania imprezy swój recital zaprezentowała Orkiestra Dęta OSP z Dzierążni pod batutą Roberta Helaka. Na zakończenie panie z Bronowa i Dębowca z akompaniującym im na harmonii ks. Dariuszem Pyczkiem - proboszczem parafii Wolica przygotowały wiązankę piosenek  .A później już pola kwaszyńskie zamieniły się w olbrzymią salę taneczną, bowiem  odbyła się tam  zabawa a do tańca przygrywał zespół Mirage. Na ostatniej w tym roku imprezie plenerowej w gminie Działoszyce trzeba było być aby poczuć klimat tradycyjnych wykopów ziemniaczanych, który był możliwy dzięki wysiłkowi  mieszkańców Kwaszyna z olbrzymim wkładem Przewodniczącej KGW Katarzyny Wiejacha wraz z mężem Pawłem ( sołtysem wsi) oraz radnym Rady Miejskiej Bogusławem Górą.