Do 20 września, za pośrednictwem Pierwszego Portalu Rolnego, można się zapisywać na kurs internetowy przygotowujący do Egzaminu Państwowego na kwalifikowany tytuł zawodowy„rolnik”. Ilość miejsc jest ograniczona. Aby wziąć udział w VI edycji programu "Wykształcenie Rolnicze" należy mieć ukończoną co najmniej szkołę podstawową oraz udokumentowany 3-letni staż pracy w gospodarstwie rolnym. Program kursu obejmuje podstawy produkcji roślinnej i zwierzęcej oraz wiedzy technicznej, naukę prowadzenia przedsiębiorstwa w agrobiznesie i podstawowe przepisy ruchu drogowego (uczestnicy, posiadający prawo jazdy kat. B lub T będą z niego zwolnieni, po przesłaniu organizatorowi szkolenia kserokopii prawa jazdy).

Internetowy kurs potrwa około 1,5 miesiąca, zaś materiały edukacyjne będą dostępne dla uczestników szkolenia do 30.11.2010r., co umożliwi też indywidualny tok przyswajania wiedzy, a tym samym możliwość ukończenia zajęć w krótszym terminie.

Całość kursu kończyć się będzie egzaminem przyznającym tytuł kwalifikacyjny w zawodzie  "rolnik”. Aby do niego przystąpić należy uzyskać zaliczenia ze wszystkich modułów szkoleniowych i przedłożyć niezbędne dokumenty. Egzamin jest płatny, koszt w przybliżeniu wynosi aktualnie 690,92 zł, czyli 20% średniego wynagrodzenia (w oparciu o Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993r.

Najbliższa sesja egzaminacyjna odbędzie się w drugiej połowie października 2010 w Rolniczym  Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łodzi. Na egzaminie należy stawić się osobiście (termin zostanie podany w trakcie szkolenia) i posiadać przy sobie potwierdzone przed urząd zaświadczenie o stażu pracy w gospodarstwie rolnym, zawierające informacje, że jest się właścicielem, bądź współwłaścicielem gospodarstwa rolnego oraz jest się zameldowanym na stałe na wsi minimum przez 3 lata, a także oryginał dowodu osobistego, prawa jazdy i dowodu wpłaty za egzamin.

Zgłoszenia do udziału w szkoleniu przyjmowane będą do 20 września 2010 roku, jednak rekrutacja zakończy się wcześniej w przypadku wyczerpania wolnych miejsc. Formularz zgłoszeniowy oraz informacje o wymaganych dokumentach dostępne są na stronie Pierwszego Portalu Rolnego. Koszt uczestnictwa w internetowym programie wynosi: 550,00 zł netto od osoby( wpisanie na listę następuje po wniesieniu opłaty). Dodatkowe informacje można również uzyskać pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub telefonicznie pod nr tel.:  71 729 54 14.  

Autor: Joanna Rybczyńska

Źródło: www.wrota-swietokrzyskie.pl