Hasło "Świętokrzyskie pięknieje dla Ciebie” wypełniło się w niedzielne popołudnie w Działoszycach z nawiązką. Kto żyw ściągnął na tereny rekreacyjne wokół Zespołu Placówek Oświatowych.
Zarówno program artystyczny jak i prezentacje powiatów, gmin i twórców urzekały różnorodnością, kolorystyką, zapachami i smakami.

HALA OBOK SZKOŁY
Rarytasem na deser w morzu łakoci, stało się otwarcie przepięknej, supernowoczesnej hali sportowo-widowiskowej, jaka stanęła przy gmachu działoszyckiej szkoły. Obok hali powstało boisko i tereny rekreacyjno-spacerowe. Krótko mówiąc ogromna połać miasteczka za blisko 10 milionów złotych stała się jego dumą.

- Dwa tygodnie temu otwieraliśmy piękną halę sportową w Pińczowie. Dziś robimy to w Działoszycach, a w najbliższy czwartek - w Złotej. Jak zmienia się nasz region i jakość życia mieszkańców widać na każdym kroku. Region pięknieje, staje się nowoczesny i przyjazny wszystkim, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży - mówił Tadeusz Kowalczyk, przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego.

HONOROWY OBYWATEL

W czasie uroczystości burmistrz Działoszyc Zdzisław Leks i przewodniczący Rady Miejskiej Zygmunt Saracki wręczyli marszałkowi Adamowi Jarubasowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Działoszyce. Drugi w dziejach miasta, gdyż z okazji 600-lecia nadania praw miejskich wyróżnienie to spotkało wybitnego archeologa - profesora Janusza Kruka z Polskiej Akademii Nauk.

- Jestem wzruszony i niezmiernie szczęśliwy. Tytuł zobowiązuje i bez względu na to, co będę robił w życiu, będę pomagał i wspierał miasto i gminę, która mnie tak uhonorowała - mówił wyraźnie wzruszony marszałek. Adam Jarubas dołączył do grona osób przecinających symboliczną wstęgę przy wejściu do hali. Robili to wspólnie: ksiądz kanonik Stefan Swiderski - dziekan dekanatu pińczowskiego, gospodarze miasta, marszałek Adam Jarubas i kurator oświaty Małgorzata Muzoł. Obiekt poświecono i symbolicznie sprawdzono jego przydatność rozgrywając serie rzutów karnych. Strzelali nawet duchowni podkasawszy uprzednio sutanny a bronili bramki przewodniczący sejmiku Tadeusz Kowalczyk i radny Edward Helak, znany kapelmistrz orkiestry z Dzierążni.

Podczas występów na estradzie brylowały Działoszanki, natomiast przy mrowiu straganów kłębił się tłum gości raczonych kulinariami regionalnymi, sztuką i informacją promocyjną.
 
źródło: Irena IMOSA, Echo Dnia [zobacz oryginalny artykuł]