Odrodzili i prą ostro do przodu. Kto wie, czy nie zdystansują zespołu kolędniczego Kasztelanie z Kij... Ledwie się odrodzili po latach uśpienia, a już sypią się ich sukcesy. Mowa o Herodach Strażackich z gminy Działoszyce, którzy niebawem, 7 lutego wystąpią w XXXV Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie w województwie lubelskim.

Reaktywacja

Historia działoszyckich Herodów Strażackich sięga ubiegłego wieku, kiedy to zespół rozwijał się znakomicie i skupiał kolędników-strażaków z kilku jednostek. Teraz, po latach wrócono to tamtej formuły i reaktywowano Herody w pełnej krasie. Inicjatorem reaktywacji zespołu był burmistrz Działoszyc Zdzisław Leks, który gorąco nalegał na odtworzenie dawnej tradycji, a jako że sam pełni ważną funkcje wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, to siła perswazji była duża.

Burmistrz łatwo dotarł do grona druhów z jednostek w Jakubowicach, Januszowicach, Opatkowicach–Iżykowicach i Chmielowie, gdzie aktorzy w mundurach kariery kolędnicze rozpoczynali przed wielu laty i doskonale pamiętali role poszczególnych postaci. Bez trudu odtworzyli zatem sekwencje składające się na prezentowane w tym sezonie widowisko.

Opiekunem zespołu aktorskiego jest komendant gminny Ochotniczej Straży Pożarnej Leopold Kosiński, a znakomity nauczyciel muzyki, kierownik kapeli Działoszacy – Adam Kocerba – dopracował oprawę muzyczną przedstawień i akompaniuje kolędnikom na akordeonie.

Tradycja przede wszystkim

W programie przedstawień powrócono do starych, często zapomnianych tekstów kolęd, życzeń, śpiewek, ról i postaci. Dzięki temu powstało widowisko, które robi furorę. 10 stycznia Herody Strażackie wywalczyły II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Kielcach, a tydzień później wyróżnienie w XII Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych w Miechowie. Przed nimi wyprawa do Tarnogrodu w województwie lubelskim gdzie staną w szranki w najbardziej prestiżowym przeglądzie.

Kim są aktorzy?

Zespół aktorski liczy 9 członków. Rolę Króla Heroda odtwarza Henryk Kołton z Ochotniczej Straży Pożarnej w Jakubowicach, Marszałkiem jest Marian Książek z OSP Januszowice, Aniołem – Tadeusz Strączek, Turkiem Jan Podsiadło, a Żydem Roman Wojtal – wszyscy z OSP Opatkowice–Iżykowice.

W roli Ułana występuje Stanisław Kocel, Diabła - Michał Chałuda i Śmierci - Adrian Wolski – wszyscy z OSP Chmielów. Jest jeszcze postać Mazura, którą odtwarza Stanisław Kozłowski z OSP Januszowice. Podkreślić należy, ze większość aktorów liczy sobie ponad 65 lat. Nieoceniony muzyk i akompaniator - Adam Kocerba uczynił spektakl dynamicznym i żywiołowym, co daje nadzieje na sukces w Tarnogrodzie.

Powiat pińczowski ma zatem teraz dwie bardzo silne strażackie grupy aktorskie–kolędnicze. Przypomnieć godzi się bowiem o sukcesach grupy kolędników z Kij, którą także tworzą strażacy tamtejszej jednostki. W pierwsza niedziele lutego trzymamy jednak kciuki za Herodów Strażackich z gminy Działoszyce.

Irena IMOSA
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.