order_nidy.jpgNa błękitnym dywanie i w urokliwej scenografii po raz kolejny wręczono najbardziej prestiżowe wyróżnienia w powiecie pińczowskim. Nagroda „Za szczególne zasługi na rzecz rozwoju powiatu” przyznana została w pięciu kategoriach. W kategorii „Społecznik” Kawalerem Orderu został Marian Mazurkiewcz, który przez ponad pół wieku był sołtysem wsi Zagórze w gminie Działoszyce i długoletnim radnym.

Uroczystość wręczenia, która odbyła się w sali ośrodka przy ulicy Żwirki i Wigury poprzedził wykład starosty pińczowskiego Andrzeja Kozery na temat historii odznaczenia i przypadającej w tym roku 170 rocznicy urodzin piewcy Ponidzia – Adolfa Dygasinskiego.

Żyj, pracuj, bądź dzielny

– Żyj, pracuj i bądź dzielny, a Twój naród będzie nieśmiertelny – cytatem klasyka zakończył swoje wystąpienie starosta, nawiązując jednocześnie do przesłania i idei nagrody. Order jest płaskorzeźbą z brązu przedstawiająca widok Kaplicy Świętej Anny – patronki Pińczowa i wijąca się u podnóża góry wstęgę Nidy.

Z krótka inscenizacją nawiązująca do postaci i twórczości Dygasińskiego wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych imienia Stanisława Staszica, a potem Małgorzata Dymek, dyrektorka Wydziału Promocji i Polityki Regionalnej rozpoczęła prezentację zarówno nominowanych jak i laureatów tegorocznej edycji Orderu Błękitnej Nidy.

Chór, tort i szampan

Wszystkim laureatom i nominowanym dedykowane były utwory w wykonaniu słynnego Męskiego Chóru Strażackiego Pełczyszczanie, a władze gminy Kije dodatkowo obdarowały swoich przedstawicieli pięknymi czerwonymi różami. Na finał laureatów i licznych gości zaproszono na lampkę szampana i wspaniały błękitny tort.

Nominowani i nagrodzeni

W kategorii „Przyjaciel Ziemi Pińczowskiej” nominowani byli Jan Dubaj, Czesław Chałat i profesor Stanisław Żak. Kawalerem został Czesław Chałat, redaktor naczelny Tygodnika Ponidzie.
W kategorii „Przedsiębiorca” nominowanymi byli: Ryszard Białczyk, Mariusz Piątek i Zygmunt Matuszczyk. Order trafił w ręce Ryszarda Białczyka, przedsiębiorcy branży spożywczej z gminy Michałów.
W kategorii „Samorządowiec” nominowanymi byli: Ochotnicza Straż Pożarna z Zagajowa w gminie Michałów, Nadnidziańskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego „EKO NIDA” z gminy Kije oraz Ryszard Chrobot, przewodniczący Rady Gminy w Kijach. Order trafił w rece Stowarzyszenia „EKO NIDA”, a odebrali go: skarbnik stowarzyszenia Jacek Zawada oraz Bogusław Moskal, specjalista do spraw handlowych.
W kategorii „Społecznik” nominowano Helenę Ziołkowską, Mariana Mazurkiewicza i Aleksandrę Korczyńską. Kawalerem Orderu w tej kategorii został Marian Mazurkiewcz, który przez ponad pół wieku był sołtysem wsi Zagórze w gminie Działoszyce i długoletnim radnym. W jego imieniu order odebrał radny gminy Działoszyce Stanisław Juszczak, ponieważ laureat w tym czasie przebywał w szpitalu.
W kategorii „Osobowośc powiatu” nominowanymi zostali: Maria Jaworowska, kapela ludowa Działoszacy, Sławomir Wątroba i Jadwiga Wierzbicka. Orderem uhonorowano Jadwigę Wierzbicką, artystkę z Rudawy w gminie Złota, która tworzy unikatowe ikony.

źródło: Irena IMOSA, EchoDnia.eu