16 sierpnia w Szyszczycach odbyły się Dożynki Gminy Działoszyce. Uroczystości rozpoczął korowód dożynkowy, prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Dzierążni a następnie odbyła się Msza Św. za tegoroczne plony celebrowana przez ks. Dziekana Stefana Świderskiego oraz ks. parafii Wolica Sławomira Piwko [zdjęcia]
Bardzo widowiskową częścią uroczystości był obrzęd dożynkowy, w którym po ośpiewaniu  ( w większości przy akompaniamencie kapeli "Działoszacy") swoje wieńce przekazało 15 wiosek:
1.   Chmielów
2.   Dzierążnia
3.   Jakubowice
4.   Januszowice
5.   Kwaszyn
6.   Lipówka- Świerczyna- Stępocice
7.   Marianów
8.   Opatkowice- Iżykowice
9.   Pierocice
10. Sancygniów
11. Sudół
12. Sypów- Gaik- Zagaje Dębiańskie- Dębiany
13. Szyszczyce-Wymysłów
14. Teodorów
15. Wola Knyszyńska
 
Nastepnie odbyło  się obtańczenie wieńców a później przekazanie chleba przez starostów dożynek  : Renatę Leszczyńską z Szyszczyc i Krzysztofa Wierzbę z Marianowa na ręce Gospodarza Dożynek - Burmistrza Miasta i Gminy Działoszyce Zdzisława Leksa, który po podzieleniu chleba częstował gości przybyłych na uroczystości. Podziękowanie za żniwny trud w kierunku rolników skierował Burmistrz Zdzisław Leks, a później głos zabierali : europoseł - Czesław Siekierski, poseł - Mirosław Pawlak,Marszałek Województwa Świętokrzyskiego - Adam Jarubas, Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - Tadeusz Kowalczyk,  Starosta Pińczowski - Andrzej Kozera. W części artystycznej na estradzie prezentowali się kolejno : Młodzieżowy Zespół Śpiewaczy „Działoszanki" z Gimnazjum w Działoszycach, kapela „Działoszacy" , Orkiestra Deta z Dzierążni oraz zespół młodzieżowy „Relax", który przygrywał również do tańca na zabawie ludowej.Podczas uroczystości dożynkowych oprócz licznych atrakcji dla dzieci można było skosztować pyszności, kóre oferowały stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Działoszyce oraz tradycyjnej grochówki.