Ogólnopolski sukces kapeli Działoszyce Adama KocerbyW piątek 26 czerwca br. Kapela Ludowa „Działoszacy” Adama Kocerby działająca przy Miejsko–Gminnym Centrum Kultury w Działoszycach reprezentowała województwo świętokrzyskie na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, który jest największym i najbardziej prestiżowym festiwalem muzyki ludowej w Polsce. Podczas festiwalu „Działoszacy” wywalczyli drugą nagrodę w kategorii kapel, co jest bardzo dużym sukcesem, gdyż jest to pierwsze od 44 lat tak wysokie osiągnięcie na festiwalu w Kazimierzu dla zespołu z południowych terenów naszego województwa. [zdjęcia]


Należy nadmienić, iż w festiwalu w Kazimierzu Dolnym wzięło udział 18 najlepszych kapel z różnych regionów kraju, które zostały zakwalifikowane na podstawie eliminacji przeprowadzonych w poszczególnych województwach, co podnosi rangę sukcesu „Działoszaków”.
Na festiwalu w Kazimierzu Dolnym Kapela „Działoszacy” wystąpiła w składzie: Adam Kocerba – harmonia polska, kierownik kapeli, Marek Juzaszek – skrzypce, Piotr Wierzba – klarnet, Paweł Wierzba – trąbka, Tadeusz Nalepa – kontrabas.  
Podczas prezentacji konkursowej kapela wykonała cztery bardzo stare, nieograne, autentyczne utwory: polkę, oberka, polkę i krakowiaka, na dawnych, pochodzących z początku XX wieku instrumentach: harmonia polska, klarnet in c, trąbka skrzydłówka in c, skrzypce i kontrabas.
Druga nagroda zdobyta na ogólnopolskim festiwalu w Kazimierzu Dolnym jest trzecim bardzo dużym tegorocznym sukcesem kapeli. W kwietniu kapela „Działoszacy” Adama Kocerby po raz trzeci z kolei zdobyła I miejsce w Festiwalu Folklorystycznym „Zagłębie i Sąsiedzi” w Dąbrowie Górniczej, gdzie uczestniczą zespoły z kilku województw południowej Polski. W maju natomiast, po raz siódmy - a czwarty z kolei Grand–Prix Buskich Spotkań z Folklorem.
Członkom kapeli gratulujemy i życzymy dalszych wysokich osiągnięć i sukcesów artystycznych.